ДОБАВИТЬ В ЗАКЛАДКИ     УКР РУС
  КОНТАКТЫ | РЕКЛАМА НА НБН | КАК ОТКРЫТЬ БЛОГ НА НБН | РАССЫЛКА НОВОСТЕЙ | RSS     
28378         16:52 | 06.04.2015    

Подолати корупцію – просто!

 

Українському суспільству, відповідно до його зрілості, можна доручати серйозні завдання, пов'язані з контролем за способом життя чиновництва, і наділенням права звертатися до суду у випадках, коли такий спосіб життя не відповідає офіційним доходам.

Декілька етапів прийняття законодавства по боротьбі із корупцією, а також змарнований рік після революції гідності показали, що запроваджені зміні є украй неефективними, а армія державних чиновників не збирається відмовлятися від джерел свого незаконного збагачення.

Очевидно, що поширеність та латентність явища корупції в наших реаліях не дасть можливості ефективно йому протистояти, без створення дієвих механізмів громадянського контролю.

Європейський досвід показує, що саме ефективні механізми контролю із сторони суспільства можуть утримувати чиновника від вчинення корупційних правопорушень, оскільки буде істотно звужуватись можливість витрачання неправомірно отриманих коштів.

Жити за декларацією – без сумніву, український чиновник не звик найбільше. І швидше за все у нас немає альтернативи, ніж провести очищення державного апарату (не плутати з люстрацією) через зобов’язання чиновника витрачати рівно стільки, скільки він задекларував за минулий рік та звільняти тих, хто витрачає більше. Що для цього потрібно? Політична воля і прийнятий закон, який запровадить необхідний механізм.

Чи мало серед нас людей, які часто-густо задаються питанням: за що стояв Майдан? Адже нічого не змінилося. Дозвольте не погодитися з цим твердженням.

Суспільство дуже швидко набуло змісту та ознак громадянського: воно приймає рішення і дотримується їх. Хоча б взяти приклад з волонтерським рухом. Майдан пробудив суспільство.

А на противагу йому держава ніби зупинилася, якщо не сказати деградувала, що викликає спротив і внутрішній дисонанс. Люди чекали від нової влади, коли все ж таки почнеться люстрація чиновництва, яке потонуло в хабарництві і корупційних схемах. І коли ж будуть запроваджені ефективні механізми подолання корупції. Але люстрацію дискредитували, а боротьбу з корупцією звели до прийняття декларативних норм та серіалу з обрання голови антикорупційного бюро. Зрозумівши, що час ініціативу брати у свої руки, народ почав карати корупціонерів через «сміттєву» люстрацію. Грубо? Так. Але у суспільства є альтернативи?

Хтось може поцікавитися – до чого це я веду? А до того, що українському суспільству, відповідно до його зрілості, можна доручати серйозні завдання, пов’язані з контролем за способом життя чиновництва, і наділенням права звертатися до суду у випадках, коли такий спосіб життя не відповідає офіційним доходам.

Про це йдеться у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання корупції». А більш зрозумілою мовою – законопроект про спосіб життя чиновника.

Погодьтеся, існує гостра потреба у особливих механізмах, які дозволили б громадянському суспільству боротися з корупцією «напряму». Як це робити – і пояснює запропонований людьми ВОЛІ законопроект.

Йдеться про надання громадським об’єднанням повноваження безпосередньо складати протоколи про адміністративні правопорушення чиновників, що полягають у порушенні правила «про спосіб життя» та виносити їх на розгляд.

Важливою проблемою протидії корупції є прихованість. Якщо чиновник отримує неправомірний дохід, зазвичай, обидві сторони зацікавлені у тому, щоб все, що сталося, залишилося між ними. Відтак потрібно виробити такий механізм, щоб корупціонер не зміг скористатися отриманим незаконним прибутком. Єдиний шлях – це встановити обов’язок чиновників жити рівно настільки, скільки доходів зазначено в поданій декларації за попередній звітний період. Якщо чиновник живе «на широку ногу» і перевищує планку заявлених доходів, то вступає в силу законодавство про адміністративні правопорушення, і у громадськості виникає право ініціювати притягнення до відповідальності чиновника за це. У свою чергу, притягнення чиновника до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення, і це дуже важливо, згідно із п.7-1 ст.36 Кодексу законів про працю України, буде тягнути звільнення з посади.

Навіть у випадку, коли кошти та засоби, за допомогою яких чиновник «живе не по декларації», отримані правомірно («родичі допомогли», «теща дозволила поїздити на машині», «кум дозволив пожити у будинку», «шанувальники регулярно пригощають в ресторані» і т.п.), чиновник повинен знати, що сам факт «життя не по декларації» шкодить авторитету держави, тому переслідується законом. Норма жити за декларацією змусить чиновника або виводити «з тіні» свої статки і платити з них податки, або звільнити робоче місце для чесної і порядної людини. Інших варіантів нема.

Неминуче виникне питання – чи не буде спроб з боку громадян, що називається, накинути «тінь на плетінь», очорнити чесного чиновника безпідставними звинуваченнями? Саме для таких випадків в законопроекті передбачені запобіжники. По-перше, правом подавати позов наділяються не окремі громадяни, а громадські об’єднання, тобто юридичні особи, які також несуть відповідальність перед законом за надані докази. Не виключено, що повноваження на складання протоколу мають обмежуватися обов’язковим страхування цивільної відповідальності, заподіяної зловживанням, або депозитом, призначеним для покриття цієї відповідальності. Втім, це предмет обговорення, можливо – навіть за результатами першої практики реалізації ідеї.
Чекаємо розгляду законопроекту Верховною радою України...

ВСЕ О: 89758
 
A  Размер шрифта  
Loading...
Загрузка...
Загрузка...
Фильмы в кинотеатрах Украины
Загрузка...
СВЕЖЕЕ В БЛОГАХ

Солодкі секрети Катерини ІІ 18.11.2017 | 22:52

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

"ЛНР" і "ДНР" нарощують випуск "паленого" алкоголю, який продають по всій Україні 18.11.2017 | 12:09

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Чого очікувати людству у найближчі роки? 16.11.2017 | 09:51

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Справа Корнета, або "Торгові війни" між "ЛНР" і "ДНР" 13.11.2017 | 20:19

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

У "ЛНР" готують фізичну ліквідацію міністра "МВС ЛНР" Корнета 09.11.2017 | 17:57

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Ю.Ярошенко о следующем Президенте Украины 09.11.2017 | 10:37

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Як ми шукали скарби і попередили теракт 07.11.2017 | 21:32

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

"Стріляти в спини заручників": Путін продовжує справу Леніна 07.11.2017 | 15:38

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Звільнення Чийгоза і Умерова, або Багатоходівка ФСБ 06.11.2017 | 20:49

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Бойовики "ЛНР" збільшили вивіз зерна на територію РФ 05.11.2017 | 11:56

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Кадрові чистки в ЛНР, або Черговий фейк від Тимчука 04.11.2017 | 11:01

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Біля окупованого Алчевська бойовики ЛНР проводять тактичні навчання 27.10.2017 | 16:52

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Махінації луганських чиновників 22.10.2017 | 11:12

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Чому Росія знову пішла на військову ескалацію 20.10.2017 | 21:49

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Подружка Влади Литовченко очолить Нацмузей у Пирогові? 17.10.2017 | 20:14

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Послали! 15.10.2017 | 17:11

Наталя Грудініна,громадський діяч

Чеські ліваки в окупованому Луганську. Що громадянин Чехії забув в ЛНР 15.10.2017 | 15:26

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"
ДРУЗЬЯ ОНЛАЙН

 
 
РАССЫЛКА НОВОСТЕЙ
Чтобы подписаться на рассылку новостей
и блог-постов портала НБН,
введите адрес электронной почты.
  
ОК
title
Text
Имя кнопки
ВЫ НЕ АВТОРИЗИРОВАНЫ
Не зарегистрированы?  Регистрация
ОШИБКА СОХРАНЕНИЯ ТЕКСТА
Произошла ошибка сессии.
Пожалуйста, введите Ваш логин и пароль.
 
СМЕНА ПАРОЛЯ
Старый пароль:
Новый пароль:
 Введите 6 и более символов
Новый пароль еще раз:
Отправить
 
Отмена
title
Отправить запрос
 
Отмена