ДОБАВИТЬ В ЗАКЛАДКИ     УКР РУС
  КОНТАКТЫ | РЕКЛАМА НА НБН | КАК ОТКРЫТЬ БЛОГ НА НБН | РАССЫЛКА НОВОСТЕЙ | RSS     
24856         16:52 | 06.04.2015    

Подолати корупцію – просто!

 

Українському суспільству, відповідно до його зрілості, можна доручати серйозні завдання, пов'язані з контролем за способом життя чиновництва, і наділенням права звертатися до суду у випадках, коли такий спосіб життя не відповідає офіційним доходам.

Декілька етапів прийняття законодавства по боротьбі із корупцією, а також змарнований рік після революції гідності показали, що запроваджені зміні є украй неефективними, а армія державних чиновників не збирається відмовлятися від джерел свого незаконного збагачення.

Очевидно, що поширеність та латентність явища корупції в наших реаліях не дасть можливості ефективно йому протистояти, без створення дієвих механізмів громадянського контролю.

Європейський досвід показує, що саме ефективні механізми контролю із сторони суспільства можуть утримувати чиновника від вчинення корупційних правопорушень, оскільки буде істотно звужуватись можливість витрачання неправомірно отриманих коштів.

Жити за декларацією – без сумніву, український чиновник не звик найбільше. І швидше за все у нас немає альтернативи, ніж провести очищення державного апарату (не плутати з люстрацією) через зобов’язання чиновника витрачати рівно стільки, скільки він задекларував за минулий рік та звільняти тих, хто витрачає більше. Що для цього потрібно? Політична воля і прийнятий закон, який запровадить необхідний механізм.

Чи мало серед нас людей, які часто-густо задаються питанням: за що стояв Майдан? Адже нічого не змінилося. Дозвольте не погодитися з цим твердженням.

Суспільство дуже швидко набуло змісту та ознак громадянського: воно приймає рішення і дотримується їх. Хоча б взяти приклад з волонтерським рухом. Майдан пробудив суспільство.

А на противагу йому держава ніби зупинилася, якщо не сказати деградувала, що викликає спротив і внутрішній дисонанс. Люди чекали від нової влади, коли все ж таки почнеться люстрація чиновництва, яке потонуло в хабарництві і корупційних схемах. І коли ж будуть запроваджені ефективні механізми подолання корупції. Але люстрацію дискредитували, а боротьбу з корупцією звели до прийняття декларативних норм та серіалу з обрання голови антикорупційного бюро. Зрозумівши, що час ініціативу брати у свої руки, народ почав карати корупціонерів через «сміттєву» люстрацію. Грубо? Так. Але у суспільства є альтернативи?

Хтось може поцікавитися – до чого це я веду? А до того, що українському суспільству, відповідно до його зрілості, можна доручати серйозні завдання, пов’язані з контролем за способом життя чиновництва, і наділенням права звертатися до суду у випадках, коли такий спосіб життя не відповідає офіційним доходам.

Про це йдеться у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання корупції». А більш зрозумілою мовою – законопроект про спосіб життя чиновника.

Погодьтеся, існує гостра потреба у особливих механізмах, які дозволили б громадянському суспільству боротися з корупцією «напряму». Як це робити – і пояснює запропонований людьми ВОЛІ законопроект.

Йдеться про надання громадським об’єднанням повноваження безпосередньо складати протоколи про адміністративні правопорушення чиновників, що полягають у порушенні правила «про спосіб життя» та виносити їх на розгляд.

Важливою проблемою протидії корупції є прихованість. Якщо чиновник отримує неправомірний дохід, зазвичай, обидві сторони зацікавлені у тому, щоб все, що сталося, залишилося між ними. Відтак потрібно виробити такий механізм, щоб корупціонер не зміг скористатися отриманим незаконним прибутком. Єдиний шлях – це встановити обов’язок чиновників жити рівно настільки, скільки доходів зазначено в поданій декларації за попередній звітний період. Якщо чиновник живе «на широку ногу» і перевищує планку заявлених доходів, то вступає в силу законодавство про адміністративні правопорушення, і у громадськості виникає право ініціювати притягнення до відповідальності чиновника за це. У свою чергу, притягнення чиновника до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення, і це дуже важливо, згідно із п.7-1 ст.36 Кодексу законів про працю України, буде тягнути звільнення з посади.

Навіть у випадку, коли кошти та засоби, за допомогою яких чиновник «живе не по декларації», отримані правомірно («родичі допомогли», «теща дозволила поїздити на машині», «кум дозволив пожити у будинку», «шанувальники регулярно пригощають в ресторані» і т.п.), чиновник повинен знати, що сам факт «життя не по декларації» шкодить авторитету держави, тому переслідується законом. Норма жити за декларацією змусить чиновника або виводити «з тіні» свої статки і платити з них податки, або звільнити робоче місце для чесної і порядної людини. Інших варіантів нема.

Неминуче виникне питання – чи не буде спроб з боку громадян, що називається, накинути «тінь на плетінь», очорнити чесного чиновника безпідставними звинуваченнями? Саме для таких випадків в законопроекті передбачені запобіжники. По-перше, правом подавати позов наділяються не окремі громадяни, а громадські об’єднання, тобто юридичні особи, які також несуть відповідальність перед законом за надані докази. Не виключено, що повноваження на складання протоколу мають обмежуватися обов’язковим страхування цивільної відповідальності, заподіяної зловживанням, або депозитом, призначеним для покриття цієї відповідальності. Втім, це предмет обговорення, можливо – навіть за результатами першої практики реалізації ідеї.
Чекаємо розгляду законопроекту Верховною радою України...

ВСЕ О: 89758
 
A  Размер шрифта  
Loading...
Загрузка...
Загрузка...
Фильмы в кинотеатрах Украины
Загрузка...
СВЕЖЕЕ В БЛОГАХ

Костянтин Бриль стосовно антидержавницької та антинародної гидоти на Запоріжжі 26.07.2017 | 22:35

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Кошовий Іван Сірко – гордість Української Нації! 26.07.2017 | 20:49

Наталя Грудініна,громадський діяч

Донбасу – україномовні сайти! В ефірі Донецький художній! 25.07.2017 | 08:31

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

До Дня Хрещення Русі-України 28 липня 988 року 24.07.2017 | 20:42

Наталя Грудініна,громадський діяч

Прийнявши закон Турчинова, парламент схвалить мінські угоди 24.07.2017 | 17:03

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Як в Європі працюють російські спецслужби 22.07.2017 | 14:08

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Росія загрожує розширити масштаби воєнних дій 21.07.2017 | 17:53

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Італійці на Донбасі: чому італійські найманці воюють у лавах терористів "ЛДНР"? 20.07.2017 | 23:06

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Мистецтво добровольця Юрія Неросліка 20.07.2017 | 03:00

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Про Малоросію: Кремль вкидає пробний камінчик і дивиться на реакцію Заходу 19.07.2017 | 15:20

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Італійці на окупованих територіях чому бездіє СБУ? 18.07.2017 | 18:34

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

З Днем народження Олега Ольжича. 08.07.2017 | 18:40

Наталя Грудініна,громадський діяч

Італійські неофашисти хочуть провести в Римі антиукраїнську конференцію 07.07.2017 | 20:50

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Італійські ліваки в Луганську. Що депутат Європарламенту забула в "ЛНР"? 06.07.2017 | 19:57

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Аліна Певна: Українська Донеччина святкує! 01.07.2017 | 20:45

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Реалії ЛНР загиблих і полонених бойовиків звільняють заднім числом 30.06.2017 | 07:08

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

Командування бойовиків "ЛНР" не виплачує зарплати особовому складу 29.06.2017 | 19:15

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"

О.Ягольник: УААСП і Кубів як приклад класичної української #ЗРАДА 28.06.2017 | 18:04

Віктор Тригуб,редактор журналу "Музеї України"

Терористи ЛДНР понесли великі втрати 27.06.2017 | 17:44

Дмитро Снєгирьов,співголова ГІ "Права справа"
ДРУЗЬЯ ОНЛАЙН

 
 
РАССЫЛКА НОВОСТЕЙ
Чтобы подписаться на рассылку новостей
и блог-постов портала НБН,
введите адрес электронной почты.
  
ОК
title
Text
Имя кнопки
ВЫ НЕ АВТОРИЗИРОВАНЫ
Не зарегистрированы?  Регистрация
ОШИБКА СОХРАНЕНИЯ ТЕКСТА
Произошла ошибка сессии.
Пожалуйста, введите Ваш логин и пароль.
 
СМЕНА ПАРОЛЯ
Старый пароль:
Новый пароль:
 Введите 6 и более символов
Новый пароль еще раз:
Отправить
 
Отмена
title
Отправить запрос
 
Отмена