Часто такі складнощі родом із дитинства, а обставини дорослого життя лише погіршують ситуацію. Людям, у яких комплекс неповноцінності, страх помилок та синдром самозванця, варто не лише покладатися на допомогу спеціалістів, а й робити власні кроки.
Чому важливо підвищувати самооцінку?
Перш за все варто з’ясувати, чи насправді це є проблемою. Так, низька самооцінка — не просто риса характеру чи незначна індивідуальна особливість.
Якщо у вас комплекс неповноцінності, ви не зможете повною мірою почуватися щасливим. На кожному кроці буде виникати страх помилитися, почути критику, стати посміховиськом. Завжди й усюди обертатися, чекаючи на думку оточення, — це зовсім не ознака гармонійної особистості.
Дуже часто проблеми із саморозвитком і неспроможність починати зміни пов’язані саме із заниженою самооцінкою. Тому спочатку треба розв’язати внутрішні проблеми, а зовнішні трансформації тоді почнуть відбуватися самі.
Способи покращення самооцінки
Це може здаватися банальним, але ви в себе одні. Любов до себе є рисою людини зі здоровою психікою. Щоб покращити самооцінку, розгляньте такі поради:
- визнайте власне право помилятися — не треба сварити себе за кожну помилку, адже без них неможливе життя;
- використовуйте афірмації — настанови на кшталт «Я впевнена в собі людина», «В мене обов’язково все вийде» діють на рівні підсвідомості, якщо постійно їх повторювати;
- обирайте оточення — наявність у колі спілкування токсичних людей навряд чи позитивно відіб’ється на вашій самооцінці, тому спробуйте більше спілкуватися з людьми, які надихають і мотивують;
- відмовтеся від порівнянь — визнайте власну унікальність і намагайтеся покращувати власні результати, а не порівнювати себе з іншими;
- цінуйте свої досягнення — постійно хваліть себе (бажано перед дзеркалом), можете завести щоденник, куди будете записувати всі великі та маленькі досягнення.
Вчіться йти до змін саме через стан любові. Приймайте себе таким, яким є: з усіма недоліками зовнішності й характеру. Не намагайтеся бути ідеальним, але завжди знайте, чого саме бажаєте. Це допоможе прийняти й любити себе, а вже в цьому стані думати, яких змін ви хочете від життя.