У побуті є три версії українською мовою, як називають жителів Сум – «сумчани», «сум’яни» чи «сумці». Експерти розповіли, яке із цих слів потрібно використовувати, інформує видання «НБН».
Професор мовознавства Олександр Пономарів у своєму блозі називає єдиним правильним варіантом термін «сум’яни».
Лінгвіст пояснив, що звуковий комплекс -чан- у назві жителів населеного пункту з’являється, коли -цьк або -ц, які є в корені топоніму, чергуються з -чч або -ч.
Наприклад, Донецьк – донеччани, Вінниця – вінничани. Вчений зазначив, що якщо таке чергування відсутнє, виходить утворення «львів’яни», «харків’яни» і, відповідно, «сум’яни».
Краєзнавець, доцент кафедри журналістики та філології СумДУ Сергій П’ятаченко у коментарі виданню «Цукр» розповів, що термін «сум’яни» був зафіксований у ХІХ столітті, зокрема у листах та віршах поета Філіпа Морачевського.
За його словами, форма «сум’яни» є традиційною і побутувала в усному мовленні з XVIII до кінця XX століття.
У той же час, засновник проєкту «Сумигард» Євген Мурза вважає, що жителів Сум українською мовою можна називати «сумці». Екскурсовод повідомив, що цей термін виник у XVIII столітті – тоді це слово використовували по відношенню до виборних козаків, які несли військову службу, а пізніше – до гусарського полку.
Також він звернув увагу на схожі назви у сусідніх містах, нагадавши про п’єсу Івана Котляревського «Наталка Полтавка».