Про те, чи мають співробітники різних підприємств та установ України право на відмову від виконання своїх трудових обов’язків у моменти ракетних ударів російських окупантів, пише «НБН», посилаючись на публікацію в Telegram-каналі уповноваженого ВРУ з прав людини Дмитра Лубінця.
За словами Лубінця, у поточних нормах трудового законодавства немає пункту щодо заборони на роботу під час повітряної тривоги, як і не вказується, яку відповідальність понесе роботодавець, якщо змусить співробітника працювати.
Однак, до функцій держави входить забезпечення заходами цивільного захисту від надзвичайних ситуацій, під які підпадають: населення, території та майно, наприклад, військового характеру. Для виконання зазначених функцій цивільного захисту, держава може залучати матеріально-технічні ресурси будь-яких рівнів. Таким чином, усі роботодавці зобов’язані гарантувати захисні заходи для своїх працівників, включно з тим часом, коли звучить оповіщення про повітряну тривогу. Це стосується практично всіх ситуацій, за винятком тих, коли співробітник уклав трудовий договір про дистанційну роботу.
Крім того, зі свого боку працівник має законне право на відмову від виконання дорученої роботи, якщо виникла виробнича ситуація, небезпечна для його життя/здоров’я/оточуючих людей/оточуючого середовища.
Якщо ж наймач стане нехтувати правилами цивільного захисту, у «КК України» для нього передбачено несення відповідальності за подібні дії, і це стосується: порушень вимог про охорону праці, порушень вимог пожежної/техногенної безпеки та службової недбалості.
Раніше ми писали, що у Повітряних силах розповіли, яку хитрість окупанти застосовують під час ракетних атак.