Обмінний курс певної валюти визначається її власниками. Тобто центральні банки, приватні банки, інвестори та спекулянти.
Звичайно, вони роблять це не так, як їм заманеться і курс валют в Івано-Франківську на чорному ринку не встановлюється за бажанням окремих людей. Вони повинні враховувати конкретні критерії, зокрема, рівень інфляції, стан світової та національної економіки, а також діючі процентні ставки в країні.
На практиці, ключовий вплив на курс обміну валют в Івано-Франківську чи будь-якому іншому місті України має держава. Це робиться в рамках грошово-кредитної політики. Країна може захотіти зміцнити свою валюту — завдяки цьому, наприклад, курс валют на сьогодні в Івано-Франківську дозволить купити долар чи євро дешевше, а, відповідно, вартість боргу країни в іноземній валюті зменшується. Як можна зміцнити валюту? Багато як, включаючи зміну процентних ставок, покупку цінних паперів і підтримання інфляції на максимально низькому рівні.
Однак в остаточному підсумку курс валют в обмінках Івано-Франківська визначається вільним ринком. В цілому це виглядає так: курс валюти багато в чому залежить від її популярності на інвестиційному ринку. Якщо інвестори купують валюту, вона стає дорожче. Якщо вони продадуть, то стане дешевше. Дуже просто, чи не так? В основному з цієї причини найсильніші валюти світу не схильні до різких коливань обмінного курсу (за винятком надзвичайних ситуацій, таких як світова фінансова криза, що вибухнула в 2008 році).
З іншого боку, на валютах можна добре заробити, тому на цьому ринку є спекулянти, які грають проти ослаблення або неприродного посилення цих грошей. Котирування валют — особливо корисний об’єкт для спекуляцій.
Щоб захиститися від явища спекуляції, деякі країни активують так звані фіксовані курси. Така політика полягає в тому, що емітент валюти (центральний банк) зобов’язується конвертувати її в іншу валюту за заздалегідь визначеним курсом, не допускаючи коливань. Це дуже ризиковане рішення для економіки, але воно може захистити, наприклад, підприємців від неконтрольованого збільшення виробничих витрат або раптового зростання цін на заправках.
Механізм прив’язки зазвичай вводиться країнами, що постраждали від гіперінфляції і зіткнулися з економічним колапсом. Україна в свій час теж зважилася на такий крок і офіційний фіксований курс гривні до долара діяв до 2014 року.
Прихильники теорії змови будуть розчаровані, тому що у кого-небудь немає фізичної можливості в односторонньому порядку регулювати курс валют в Івано-Франківську чи будь-де. Цей ринок децентралізований, тому обмін грошей не відбувається в одному місці. Валюти торгуються на тисячах бірж, від Японії до США, і це робиться цілодобово (крім вихідних). На практиці політики також мають значний вплив на курс.
Саме вони своїми діями і словами викликають занепокоєння на фінансових ринках, що завжди викликає нервові руху інвесторів та впливає на курс валют чорний ринок Івано-Франківськ. Курси валют можуть також швидко змінюватися через різні оголошення та інформацію про стан економіки (глобальної та місцевої).