Тварини, які перебувають у нашому найближчому оточенні, позитивно впливають на наше фізичне та психічне здоров’я, про що свідчать різні дослідження. На який корисний ефект ми можемо розраховувати?
Здоровіше серце, зниження артеріального тиску
У людей, у яких є домашні тварини, кров’яний тиск нижчий, ніж у тих, у кого їх немає, згідно з дослідженнями, проведеними Центром догляду за тваринами WALTHAM у Великобританії, що належить компанії Mars Inc. В іншому дослідженні, проведеному в 1990-х роках серед майже 6000 людей в Австралії було доведено, що власники домашніх тварин мають менший ризик серцево-судинних захворювань і мають нижчий рівень холестерину в крові (навіть в порівнянні з людьми, які правильно харчуються).
Більше задоволення від життя
Дослідження, проведені в будинках для престарілих, показують, що люди, які контактують з тваринами, затримують процес старіння через підвищену фізичну активність, пов’язану з доглядом за своїм вихованцем, соціалізацією та підвищеною розумовою активністю у взаємодії з вихованцем.
Багато досліджень також показали, що домашні тварини покращують атмосферу в хоспісах та будинках престарілих.
Канадське дослідження серед людей похилого віку старше 65 років протягом року показало, що власникам домашніх тварин легше підтримувати свій щоденний рівень фізичних вправ. Домашні тварини також забезпечують своїх господарів рутинними та повторюваними діями, наприклад регулярне прибирання чи необхідність купувати корм для собак, що робить їх хорошим мотиватором вставати з ліжка щодня.
Розмірковуючи про те, щоб взяти на себе обов’язок догляду за твариною, перш за все, слід врахувати добробут своїх домашніх тварин, а також свої схильності та можливості (фізичні, психічні чи фінансові).
Більше фізичної активності = менша вага
Австралійські вчені показали, що наявність собаки впливає на фізичну активність, завдяки чому власники домашніх тварин мають на 55-77% більше шансів отримати необхідну кількість фізичних вправ, ніж люди без домашніх тварин.
Дослідники з Університету Дікін у штаті Вікторія, США, однозначно встановили, що діти (віком 5–6 років) у сім’ях з собаками гуляли значно більше, ніж діти у будинках, де немає тварин, і які, як правило, страждали ожирінням. Майже 60 відсотків сімей з дітьми принаймні раз на тиждень виводили своїх собак на сімейні прогулянки. Серед дітей з будинків, де живуть тварини, гра з вихованцем на вулиці оцінюється як другий за корисністю вид діяльності відразу після гри з однолітками.
Більше соціальних контактів
Вигулюючи собак, їх господарі частіше взаємодіють з іншими, ніж ті, у кого немає домашньої тварини. Доведено, що компанія собаки збільшує частоту і тривалість спілкування, і це хороший привід для початку розмови. Дослідження вчених із Університету Західної Австралії у співпраці з WALTHAM показало, що понад 50% власників собак та 40% власників домашніх тварин підтверджують, що вони знайомились з людьми по сусідству завдяки своєму улюбленцю, а понад 80% власників собак регулярно спілкуються з іншими людьми під час прогулянок зі своїми домашніми тваринами.
Тварини допомагають людям будувати так звані «соціальні мости» (соціальний капітал), які утримують суспільство. Концепція заснована на зміцненні або створенні соціальних зв’язків за рахунок збільшення кількості взаємодій, наприклад, шляхом спілкування з власниками собак. Це позитивно впливає на здоров’я, а отже, покращує економічний статус суспільства.
Більше почуття безпеки
Це ж дослідження показало, що люди, які мають собак, погоджуються, що вони почуваються в безпеці з ними — як зовні, так і вдома. Навіть сама наявність людей, що вигулюють своїх собак у цьому районі, посилює почуття безпеки серед місцевих жителів.
Власники чотириногих друзів також, як правило, почуваються менш самотніми. Що ще важливіше, більшість власників просто люблять своїх домашніх тварин — 91% респондентів почуваються дуже близькими до свого вихованця і вважають, що це невід’ємна частина сім’ї.