Залізобетонні вироби: класифікація та сфери застосування

Технологии

ЗБВ, тобто залізобетонні вироби, в основі яких бетон, армований сталевими прутами і профілями, знаходять застосування практично в будь-якій будівлі та споруді. Треба зауважити, що без ЗБВ зупиниться будь-яке будівництво, навіть лазні, оскільки і для зрубу потрібні фундаментні блоки.

Чому переваги ЗБВ незаперечні?

Перш за все, величезний асортимент. Наприклад, тут: https://s-beton.com.ua/uk/zhelezobetonnye-izdeliya тільки категорій півтора десятка і в кожній велика кількість виробів. Кожен можна замовити, відразу встановити і продовжувати будівництво. У цьому головна перевага – фундаментні блоки монтуються, і через кілька днів, після того як зміцниться сполучний розчин, можна зводити стіни будівлі. Залитий бетон доведеться витримати 28 діб, перш ніж навантажувати.

Інші переваги не менш вражаючі:

 • Висока точність геометричних розмірів. Наприклад, плити перекриття виготовляються з допуском в 5 мм, палі – не більш 3 мм (по перетину);
 • Більш висока міцність. Залізобетонні вироби краще витримують навантаження, особливо на розтягування;
 • Армування. Дозволяє ЗБВ краще чинити опір вібраційним і динамічним впливам, тому дорожні плити служать довше будь-якого іншого покриття;
 • Будівництво збірних споруд із ЗБВ можна вести при мінусових температурах без додаткових витрат;
 • Час і відстань при транспортуванні не мають значення, допустимо зберігання на відкритих майданчиках, в тому числі в зимовий час.

Це тільки основні плюси, є ще економія на будівництві збірних споруд, яка полягає в швидкому монтажі і прискоренні термінів здачі об’єкта. З цієї причини ЗБВ, які виготовляються заздалегідь, набули такого широкого поширення.

Види та сфери застосування ЗБВ

Універсальні будівельні елементи виробляються за затвердженим сортаментом, що включає кілька тисяч найменувань. Найбільше в асортименті паль і плит (перекриття, дорожні, тротуарні тощо). Види ЗБВ включають загальнобудівельні, спеціального призначення, гідротехнічні, для дорожнього будівництва і інших цілей (вироби під замовлення). Оскільки виготовлення строго нормовано, нагадаємо, основні операції:

 • В опалубку заданих розмірів укладається арматура (є варіанти каркаса, попереднього натягу і т.д.);
 • Для спрощення монтажу встановлюють закладні деталі і петлі;
 • Типовий матеріал в’яжучого бетону цемент, але допустиме використання інших (наприклад, при виготовленні ЗБВ для роботи в агресивних середовищах);
 • Після первинного схоплювання опалубку розбирають, виріб відправляється на сушку для повного набору міцності.
Читайте также:  С Марса на Землю: представители NASA хотят транспортировать марсианскую почву

Ще один плюс полягає в тому, що ЗБВ проходять перевірку якості, причому на всі навантаження (ударні, розтягнення, стиснення тощо).

Додатково ЗБВ ділять на цілісні і збірні. З цілісних виробів монтаж проводиться на місці, збірні монтуються як окремі блоки. Приклад збірного ЗБВ вентиляційний канал або панель з балконним дверним блоком покрита плиткою з фасадної сторони. Такі конструкції також прискорюють будівництво.

Пеерерахуємо основні сфери застосування ЗБВ.

Загальнобудівельні роботи

Фундаменти будь-якого призначення, в тому числі пальові, стіни, міжповерхові перекриття, сходові марші та площадки, елементи конструктивного посилення каркасів будівель, перекриття покрівель тощо. Фактично, будівництво „від і до”.

Дорожнє будівництво

Мощення плитами доріг будь-якого призначення, посилення схилів і укосів, опори і прольоти мостів, склепіння тунелів, прокладка комунікацій під полотном. Будівництво ЗПС аеродромів та основ для ЖД шляхів. Благоустрій міських територій, укладання майданчиків, доріжок і т.д.

Гідротехнічні об’єкти

Тут застосовують ЗБ вироби з високим рівнем вологостійкості і морозостійкості для посилення дамб і гребель, прокладки тунелів метро, будівництва підпірних стінок в прибережних зонах.

ЗБВ спеціального призначення і під замовлення

Можливе використання на будь-яких об’єктах, в тому числі при будівництві АЕС в сейсмонебезпечних зонах. Як правило, виготовляються за погодженими із замовником технічними умовами щодо матеріалу і форми.

Як бачите, застосування дуже широке. До речі, замовні вироби коштують не набагато дорожче стандартних видів. У цьому легко переконатися, просто зателефонуйте за номером +38 (067) 000-21-11. Завод розташований в Києві на вулиці Промислова 4, і виконує приватні замовлення. Найчастіше це цілісні нестандартні плити перекриттів і сходів для складних проектів.

Читайте также:  Новая находка дополнила представление о неандертальцах: подробности о необычном захоронении

У приватному будівництві за останні роки частка застосування залізобетонних виробів також суттєво зросла. За оцінками 2019 року приблизно 55% (раніше близько 35%), це пов’язано зі зниженням цін і більшою доступністю для приватних забудовників.

Але крім звичних плит і паль є ще одна категорія ЗБВ, спеціально розроблених для будівництва висотних будівель і промислових споруд.

Інші типи і види збірних залізобетонних виробів

Усередині згаданих категорій є цілий клас збірних конструкцій, застосування яких також прискорює будівництво і введення в експлуатацію будівель і споруд.

До них відносяться різні блокові елементи, які діляться на силові і (умовно) додаткові елементи. Наведемо два приклади:

 • Спеціальні фундаментні блоки. Служать опорами для колон, які поєднані між собою горизонтальними зв’язками (перемички, ригелі, прогони, ферми, балки, арки). Верх отриманого каркаса посилюється додатковими елементами, після чого можна укладати міжповерхові перекриття і зводити стіни. Збірка йде швидко практично в будь-яку погоду;
 • Готовий сантехнічний блок. Це готовий до монтажу елемент, в якому закладені всі комунікації, залишається його встановити на місце і підвести комунікації з іншого блоку або окремого каналу магістральних стояків.

Подібні технології в приватному будівництві поки не застосовуються, але 20 років тому і звичайні ЗБВ при зведенні приватного будинку не використовувалися (крім ФБС). Можливо, незабаром приватний будинок можна буде побудувати так само швидко як промисловий цех (1-1,5 місяця). Тому, задумавши будівництво, зверніть увагу на шанованих виробників і поцікавтеся новинками. Виробництво ЗБВ звичайно стандартизовано, але галузь не стоїть на місці, і кожен новий крок вперед це крок до економії часу і грошей.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий